Ergen Psikoterapisi Nedir?

Ergenlik Dönemi Ve Ergen Terapisi
Ergenlik Dönemi nedir? Ergenlik dönemi için terapi süreci nasıl ilerler?

 

Ergen Psikoterapisi nedir?


Ergen terapisi, genellikle 12 -18 yaş aralığındaki bireyler ile yapılan terapi türüdür. Ergen psikoloğu sadece soruna değil gelişime de destek olur. Ergenlik terapisi, ergenlik çağındaki bireylerin kendilerini tanımaları, anlamaları, isteklerini bu doğrultuda şekillendirmeleri, kendilerini uygun ve yapıcı bir şekilde ifade etmeleri, öfke ve diğer duyguların yönetimi konusunda beceri kazanmaları konularında fayda sağlamaktadır. Yine bu süreçte ergenin taşıyabileceğinden daha ağır yaşantısal ve duygusal olaylarla (travma, kaza, ölüm, göç, ebeveynlerin boşanması gibi) başa çıkabilmesi için terapi desteğine ihtiyaç duyulur. Duygu yoğunluğunun arttığı bu dönemde karşı cinse yönelik ilgi de artıyor. Bu değişimlerin bir sonucu olarak duygu yönetimi ve cinsel eğitim kaçınılmazdır. Psikoterapi desteği bu sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilmesinde önemli katkılar sağlar. Yaşamın bu kritik evresinde olası problemlere karşı geliştirdiğiniz kendi çözüm yollarınız istenilen etkiyi sağlamıyorsa bir profesyonelden destek almakta yarar vardır. 

 

Ergen Terapistleri

Ergenlik Terapisi Sık Sorulan Sorular

Ergen Terapisine ben katılabilecek miyim?

Ergen Terapisi temelde ergen ve ergen psikoloğu arasında yapılır. Ancak ergenlerle çalışırken ebeveynin de çocukları ile daha iyi bir ilişki geliştirmesi konusunda desteklenmesi ya da soruna yönelik uygun bir psikoeğitim alması gerekebilir. Bu gibi durumlarda danışanın da izni doğrultusunda ebeveynler bazı psikoterapi seanslarına davet edilebilir. Ancak, tıpkı diğer psikoterapi süreçlerinde olduğu gibi ergen terapisinde de gizlilik en temel etik ilkelerin başında gelmektedir ve bu görüşmeler ergenin psikoloğuna verdiği bilgilerin ailelere anlatıldığı bir seans gibi düşünülmemelidir.

Ergen Terapisi ne kadar sürer?

Psikoterapide süre bireyin sorunu, sorunun şiddeti, danışanın başa çıkma yöntemi, terapide kullanılan yöntem ve tekniklere göre değişiklik göstermektedir. Terapiye getirilen konuya bağlı olarak bazen birkaç seans yeterli olurken, bazı durumlarda uzun süreli ve düzenli terapi seansları gerekebilir.

Ergen terapisi problemin çözümüne yönelik olarak yapılandırılsa bile doğası gereği ergenin gelişimine odaklı olacaktır. Bu nedenle çözüme yönelik yapılan kısa aralıklı seanslardan sonra ergenin gelişimini desteklemek ve takibini yapmak amacıyla uzun süreli ve uzun aralıklarla yapılandırılacak şekilde bir planlama yapmak iyi olabilir.

Ergenlik çağı ne zaman başlar ve ne zaman sonlanır?

Ergenliğe giriş için kesin bir zaman dilimi olmasa da genel olarak kızlar 10-12 yaş arasında, erkekler ise 12-14 yaş arasında yaşlarında ergenliğe girerler. Yapılan araştırmalar %95 oranında bu yaş aralıkları arasında ergenliğin başladığını gösterse de geri kalan %5’lik dilimde daha erken ve daha geç ergenliğin başladığı da bilinmektedir. Ergenliğin erken ya da geç başlaması problem değildir.

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olan ergenliğin 22-24 yaşa kadar devam ettiği görülmektedir.

Ergen terapisine ne zaman gerek duyulur?

  • Güncel sorun bir süredir devam ediyor ve ergenin ilişkilerini, okul başarısını ya da işlevselliğini etkiliyorsa,
  • Zamanla azalmak yerine şiddetini artıyorsa vakit kaybetmeden bir uzmandan destek almak faydalı olabilir.

Ergen terapisinde yaş aralığı var mıdır?

Ergenlik döneminin başlangıç ve sonlanış süreci kişiden kişiye değişiklik gösterse de ergen terapisi için uygun yaş aralığı 12-18 yaş aralığı olarak nitelendirilmektedir. Özellikle erken yaşlarda iyi bir terapi yönlendirmesi için çocuğun bilişsel becerileri dikkatle değerlendirilmelidir.

Ergen terapistlerin seanslarda kullandıkları ekoller nelerdir?

Ergen terapisinde, ergenin yaşı, kişisel özellikleri ve ihtiyaçları, terapiye getirilen sorunun niteliği dikkate alınarak bilişsel davranışçı terapi, çözüm odaklı terapi, EMDR terapisi, grup terapisi ya da sanat terapisi gibi terapi yaklaşımlarından yararlanılabilir.

2022-09-10T13:03:57+03:00
Go to Top