ÇİFT VE İLİŞKİ TERAPİSİNDE NELER YAPILIYOR?

Çift ve İlişki Terapisinde Neler Yapılıyor?
Çift ve İlişki Terapisinde Neler Yapılıyor?Çift ve İlişki Terapisinde Süreç Nasıl İşliyor, ve Neler Yapılıyor?
İlişki ve Çift Terapisi sürecinde neler yapılıyor? Çift ve ilişki terapisi hakkında merak edilenler…

 

Çift ve İlişki Terapisinde Neler Yapılıyor?

Çift terapisi; sorunun özüne inmenize yardımcı olmak için eğitilmiş tarafsız bir kişiyle (terapistiniz ile) bir çift olarak ilişki zorluklarını konuşmayı içerir. Terapist, tarafların daha sağlıklı, daha dürüst bir şekilde iletişim kurmalarına, birbirlerinin bakış açılarını ve duygularını daha iyi anlamalarına ve çatışmalara yaklaşmanın yeni yollarını geliştirmelerine yardımcı olmak için özel sorular sorar. Bu süreçte terapistin sürece sağladığı katkı kadar çiftlerinde terapotik ittifakın içinde yer almaları oldukça değerlidir. Terapistin amacı ilişkiyi kurtarmak yerine çiftlere problemlerle başa çıkma becerisi kazandırmak, olası çözüm yollarını beraber bulmak ve problemlerin çiftlere olumsuz etkilerini minimum düzeye indirmektir.

İyi bir çift terapisti; çiftlere, biribirlerine karşı diyalog kapılarını kapatmadan önce, birbirlerinden ne istediklerini sormayı öğretir. “Bir terapist, çiftlerin (problemin merkezindeki) esas sorunu fark etmelerini sağlamalarına nasıl yardım edeceğini bilir ve onlara yardımcı olacak becerileri veya uygun yönlendirmeleri öğretir.

Çift terapisi seansları sırasında, çiftlere taleplerini eleştiri dilini kullanarak talep etme yerine istek olarak nasıl ifade edebilecekleri yeni ilişkisel beceriler de öğretir. Örneğin, “Elimi asla tutmayacaksın” cümlesindeki asla kelimesini daha yapıcı bir kelime ile değiştirmeyi öğreneceksiniz.

Bazen işlevsiz bir blöfün başlattığı hasarın, ilişkinin tüm dinamik alanlarında oluşturabileceği hasarı önleme imkanı öğrenecek ve bu imkanı yönetme becerisi kazanacaksınız. Kimi zaman farkına varmadığınız depresyon, kaygı yada işlevsiz öfke ilişkinize hasar verebilir. Terapi süreci farkındalığınızı arttırarak ilişkinizi yönetmeniz için size beceriler kazandırır. 

Çift terapisinde terapist, taraflardan birisi ile bireysel olarak devam edebilir. Çünkü çiftlerin ilişkilerine yansıyan kimi zorlukların altında taraflardan birinin bireysel sorunu yatabilmektedir. Örneğin taraflardan biri depresyon yaşıyorsa bu durum ilişkiye problem olarak yansıyabilir. Bu durumda terapist çift terapisine gelen bireylerden ihtiyacı olanı klinik psikoloğa ve ya psikiyatri hekimine yönlendirebilir.

Çift ve İlişki Terapisinde Sık Sorulan Sorular
  • Çift terapisinde başarı oranı nedir?

  • Çift terapisine ne zaman gitmelisiniz?

  • Çift terapisi ne kadar sürmeli?

  • Çift Terapisinde SGK ve Özel Sigortalar Geçerli mi?

Anahtar Kelimeler: aile terapisti, çift terapisti, klinik psikolog bakırköy, psikolog kliniği, psikoloji kliniği, çift ve aile terapisti, psikolog klinikleri, psikolog aile terapisti, yetişkin psikolog, Bakırköy klinik psikolog, Bakırköy çift terapisti, aile danışmanı psikolog, aile çift terapisti, Aile Danışmanı, Bahçelievler Psikolog, Bahçelievler Klinik Psikolog, Bahçelievler Aile Danışmanı

2022-08-15T17:13:59+03:00
Go to Top