Çift terapisinde başarı oranı nedir?

Çift ve ilişki terapisinde başarı oranı
Çift ve ilişki terapisinde başarı oranıÇift ve ilişki terapisinde başarı oranı nedir?
İlişki ve Çift Terapisi sürecinde başarı oranı nedir? Terapinin ilişkilere ne gibi olumlu etkileri olur.

 

Çift terapisinde başarı oranı nedir?

Çoğu çift bu soruyu merak eder. Çift terapisinin bize faydası olur mu? Açıkçası bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çift terapisinin ne kadar başarılı olacağının tamamen söz konusu bireylere ve terapistle ittifak, yeni beceriler öğrenme ve sürece yatırım yapma isteklerine bağlıdır. Çift Terapisti Hoge çift terapisi başarılı olur mu? sorusu hakkında, “Bu soru işlevsel bir soru değil,” diyerek şunu söylüyor; “Çoğu insan başarıyı bir arada kalıp kalmamanız olarak tanımlayabilir, ancak hepimiz biliyoruz ki bir arada kalmanın kesin bir başarıyı tanımlamadığını biliyoruz.”

Taraflardan birinin duyguları tamamen bitmişse ve ilişkiyi bitirmeye kesin karar vermişse terapinin ilişkiyi devam ettirme konusunda etkisi çok fazla değildir. Çünkü terapistin ilişkiyi kurtarmak gibi bir misyonu yoktur. Taraflar ilişkiyi devam ettirme kararındaysa terapist çatışma alanlarıyla başa çıkma konusunda çiftlere başta psikoeğitim olmak üzere farkındalık sağlama, çatışma çözme, empatik becerileri kazandırma vb. konularda profesyonel katkı sağlar. Çiftler kazanmış oldukları bu becerileri daha sonraki süreçlerde de kullanmak suretiyle ilişkilerini daha sağlıklı yönetebilirler.

Çift ve İlişki Terapisinde Sık Sorulan Sorular

Anahtar Kelimeler: aile terapisti, çift terapisti, klinik psikolog bakırköy, psikolog kliniği, psikoloji kliniği, çift ve aile terapisti, psikolog klinikleri, psikolog aile terapisti, yetişkin psikolog, Bakırköy klinik psikolog, Bakırköy çift terapisti, aile danışmanı psikolog, aile çift terapisti, Aile Danışmanı, Bahçelievler Psikolog, Bahçelievler Klinik Psikolog, Bahçelievler Aile Danışmanı

2022-08-20T12:10:58+03:00
Go to Top