Çift Terapisi Sürecinde İlişkiler Olumsuz Etkilenir mi?

Çift terapisi ilişkileri olumsuz etkiler mi?
Çift terapisi ilişkileri olumsuz etkiler mi?Çift ve ilişki terapisinin ilişkilere olumsuz etkisi olur mu?
İlişki ve Çift Terapisi sürecinin ilişkilere olumsuz etki etme itimali var mı?

 

Çift terapisi İlişkileri Daha da Kötüye Götürür mü?

Bazı çiftler terapiye başladıktan sonra bazı kötü deneyimler yaşayabilirler. Çift terapisi desteği sağlayan kimi uzmanlar çift terapisi konusunda gerekli eğitim ve süpervizyon süreçlerinden yoksun oldukları için çiftlere ihtiyaç duydukları terapotik desteği sağlamayabilirler. Bu durum bazen işleri daha kötüye götürebilir. Bunun dışında terapi genellikle çiftler açısından etkili iyileşmeler sağlayan bir süreçtir.

Bazen çiftler terapi odasında daha önce ifade edemedikleri çatışmaları yüksek sesle veya kavga tonunda ifade ettikleri için sürecin başında yaşanan bu durum terapinin işleri daha da kötüye götürdüğü şeklinde yorumlanabilmektedir. Bir profesyonelin gözetiminde yaşanan bu olağan çatışmalar ilişkiye olumlu anlamda kalıcı bir etki sağlar.

Bununla beraber çiftler bazen terapiye başladıktan bir süre sonra ilişkilerini bitirme ya da ayrılma kararı alabiliyorlar. Bu kararlar görünürde olumsuz olarak değerlendirilse de deneyimlerimiz bazı durumlarda ilişkinin bitmesi devam etmesinden daha sağlıklı bir karar olabileceğini gösteriyor. Bazen ilişkinin içinde kalmak bireyleri ayrılmaktan daha çok mutsuz edebilir. Bu noktada terapistin rolü, ilişkinin bitme sürecinde de taraflara sağlıklı karar alabilmeleri noktasında yol göstermesidir.

Bazı çiftler terapiye gelir ve birbirleriyle nasıl daha iyi bir partner olunacağını öğrenir ve birlikte kalmayı seçerler. Bazı çiftler de terapiye gelir ve artık birlikte olmak istemediklerini anlarlar. Terapi sürecinde, siz ve eşiniz için doğru kararı bulmanıza ve süreci mümkün olduğunca dikkatli ve verimli bir şekilde yönlendirmenize yardımcı olacak bir terapistle çalışacaksınız.

Çift ve İlişki Terapisinde Sık Sorulan Sorular
  • Çift terapisinde başarı oranı nedir?

  • Çift terapisine ne zaman gitmelisiniz?

  • Çift terapisi ne kadar sürmeli?

  • Çift Terapisinde SGK ve Özel Sigortalar Geçerli mi?

Anahtar Kelimeler: aile terapisti, çift terapisti, klinik psikolog bakırköy, psikolog kliniği, psikoloji kliniği, çift ve aile terapisti, psikolog klinikleri, psikolog aile terapisti, yetişkin psikolog, Bakırköy klinik psikolog, Bakırköy çift terapisti, aile danışmanı psikolog, aile çift terapisti, Aile Danışmanı, Bahçelievler Psikolog, Bahçelievler Klinik Psikolog, Bahçelievler Aile Danışmanı

2022-08-16T14:27:38+03:00
Go to Top